Jazda na maneżu

Po zdobyciu wystarczających umiejętności by przejść dalej rozpoczynamy naukę jazdy w grupie. Tutaj uczymy się utrzymywania odpowiednich odstępów między jednym a drugim koniem. poprawiamy równowagę w kłusie anglezowanym jak i w kłusie ćwiczebnym, pracujemy nad prawidłowym, samodzielnym kierowaniem koniem oraz uczymy się i doskonalimy jazdę galopem. Doskonalimy jazdę w półsiadzie, oraz pracujemy na drogach nad równowagą we wszystkich trzech chodach.

Na jazdę na maneżu warto wyposażyć się w odpowiedni strój jeździecki :

  • TOCZEK/KASK 
Toczek/kask to najważniejsza część stroju jeźdźca, ponieważ w razie upadku chroni jego głowę przed urazami. U nas jazdy nie odbywaą się bez toczka czy kasku, ze względu na bezpieczeństwo  naszych jeźdźców.

  • KAMIZELKA OCHRONNA
Takie „ubranko” również bardzo się przydaje ponieważ jest specjalnie wzmocnione i chroni ciało jeźdźca w razie upadku, a szczególnie jego kręgosłup.  • BRYCZESY
To specjalne spodnie przeznaczone do jazdy konnej. Są wygodne i nie krępują ruchów. Nie mają od wewnętrznej strony szwu dzięki czemu jeźdźcowi nie grozi obtarcie. Często są wzmocnione dodatkowym materiałem w miejscach, które ocierają się o siodło.

 
  • RĘKAWICZKI
Na ogół zrobione są ze skóry lub materiału. Zapobiegają obtarciom palców przez wodze. Lepiej się w nie wyposażyć bo jeśli się trafi na konia, który ciągnie to mogą się przydać. 

 
  • BUTY
Buty krótkie (tzw. sztyblety) sięgają do kostki, a długie (oficerki) do kolan. Ich obcasy zabezpieczają przed wślizgnięciem się stopy do strzemienia. 
  
                        
PALCAT
Jest to bacik, który warto mieć przy sobie podczas jazdy. Można nim wzmocnić działanie łydki lub ukarać konia za nieposłuszeństwo.